Dövme Silme Uygulaması

Dört farklı dalga boyuna sahip Q-switched Nd:YAG ve Pico lazerler dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirme tedavilerinde kullanılmaktadır.

Uygulama Yöntemi

Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve çöpçü hücreler aracılığı ile temizlenerek o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tek bir dalga boyu olan lazer sistemi sadece limitli bir renk aralığında etkili olacağından ve farklı dalga boylarında lazerler almak oldukça pahalı olacağından, üreticiler birden fazla dalga boyunu tek bir sistemde birleştirmişlerdir. Bu çoklu kaynak sistemlerinde, genel olarak bazı dalga boyu çeşitli teknolojiler ile faklı dalga boylarına ayrılarak daha fazla renk aralığında çalışmayı sağlar. Bir çok kişi, başlangıç dalga boyu olarak 1064nm Nd:YAG lazerin ideal olduğuna inanır. 1064nm dalga boyunun estetik uygulamalarda kullanımı ve avantajları en ince ayrıntısına kadar yaygın olarak araştırılmış ve rapor edilmiştir. En çekici karakteristiklerinden biri de bu dalga boyunun melanin tarafından neredeyse hiç absorbe edilmemesi ve daha koyu cilt tiplerinde güvenli bir şekilde kullanılabilmesidir.

Genel olarak her dövme silinebilir. Ancak renksiz olarak nitelediğimiz siyah renkli dövmelerin silinmesi çok daha kolaydır. Renkli dövmelerden ise en zor silinen iki renk yeşil ve kırmızıdır. İze eğilimi olan kişilerde bazen silinen alanda kabarıklık olabilir veya beyaz iz kalabilir. Ancak hiç iz kalmadan silinme oranı yüksektir.

Dövmelerin sorunsuz silinebilmesi birkaç faktöre bağlıdır. Siyah ve mavi pigment içeren dövme ya da kalıcı makyajlar kolaylıkla çıkarılabilirken sarı, kırmızı ve yeşil pigmentli olanların tedavisi oldukça zordur. Eski yani üzerinden en az 6 ay geçmiş olan dövmeler amatör dövmelere göre çok daha başarılı silinir. Onun dışında kişinin derisinin iyileşme hızı önemlidir. Uygun cihaz ve uygun dozlarda dövme problemsiz olarak silinebilir.

Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretirler. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentlerin küçük parçacıklara bölünmesini sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok edilirler. Lazerle dövme silme ve kalıcı makyaj işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretir. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutulmakta, dövme çevresinde bulunan normal dokuları etkilememektedir.

Genel olarak ağrılı bir yöntemdir. Lokal anestezi uygulanmadan işlem yapılmaz. Profesyonel dövmeler, düzenli seans aralıkları ve önerilen seans sayısı kadar uygulama yapıldığında (net olarak seans sayısı verilmemektedir, ortalama 6-20 seans) kolaylıkla silinebilmektedir. Dövme silinmesinde iki seans arasında en az 6 hafta olmalıdır. Seans sayısı dövmede kullanılan pigmentin rengine, pigmentin bulunduğu derinliğe, dövmenin büyüklüğününe bağlı olarak değişmektedir. Açık renk ten her zaman tercih edilmektedir.

Amatör dövmeler usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı derinliklere verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir.

Sıklıkla kaş, dudak, göz çevresine yapılan makyajlar lazerle güvenli olarak yok edilebilmektedir. Yüz, boyun gibi alanlar kılcal damarlardan zengin ve iyileşmesi hızlı bölgelerdir.

Silme işlemi uygulandıktan sonra kesinlikle güneş ışınlarından uzak durulmalıdır. Güneş koruyucu krem sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır. Uygulama sonrasında iki gün su temasından kaçınılmalıdır. Dövmenin ya da kalıcı makyajın üzerinde renk değişiklikleri ve bazen kanama noktaları oluşabilir. Bu epitel değişiklikler 3-7 gün içerisinde iyileşmektedir. Uygulamadan sonra yara iyileşmesini sağlayan topikal krem tedavisi verilir.