Kırışıklık Tedavisi

Genetik özellikler, çevresel etmenler, karbonhidrat ve özellikle şeker, un ağırlıklı beslenme alışkanlıkları ve ultraviyole maruz kalma süresi gibi etkenler kırışıklıkların oluşmasında yaşa göre daha fazla etkili olabilir.

Tedavi Yöntemi

 

Fazla erken belirmeye başladığı düşünülen kırışıkları azaltmak için neler yapılabilir:

  1. Cilt Bakımı; Daha kaliteli ve bakımlı bir cildin ilk şartı cilde gerektiği gibi bakmaktan geçer. İhtiyacına göre belirli aralıklarla profesyonel cilt bakımı yaptırmak ve ev ürünlerini ve güneşten koruyucuyu düzenli kullanmak gerekir. 
  2. Mikroiğneli Radyofrekans (Altın İğne); Bütün cilt yenileme sistemlerinde mekanizma, ciltte tahribat oluşturulması ve vücudun bu tahribata kendini iyileştirme mekanizmalarını aktifleştirme esasına dayanır. Scarlet ucunda 25 yada altın iğne bulunur. İğne ucunda ve iğne hattı boyunca cilde temas ettikten sonra radyofrekans enerjisi verir. Cilt kalınlığı ve problemine  göre belirli derinlik ve enerji ayarlamalarından sonra tüm cilt ya da problemli bölgeye işlem yapılır. Tüm yüze işlem yapıldığı düşünülürse ortalama olarak 15.000 noktada tahribat oluşturulur ve radyofrekans ile cilt uyarılır. Bu 15.000 noktada oluşan sıcaklık fibroblast aktivasyonu denilen bağ doku üretim merkezinde hücre yenilenme işlemini başlatır. Kırışıklıklar, yaş ve çevresel faktörlerle kollajen ve elastin hücrelerinin azalmasıyla meydana gelir. Altın İğne uygulamasıyla aktifleştirilen hücre yapımı ile yeni oluşan hücreler sayesinde kırışıklıklarda azalma meydana gelir.
  3. Erbium Yag Fraksiyonel Lazer; Lazer enerjisi ile ciltte istenilen derinlik ve şiddette mikro kolonlar oluşturulması esasına dayanır. Uygulama yapılan alanda binlerce noktasal tahribat yaparak hasarlı hücreleri kontrollü yok eder. İyileştirme mekanizmaları devreye girer. Böylece yeni hücre oluşumu ile kırışıklıklarda iyileşme sağlar.
  4. PRP (Trombositten Zengin Plazma); Vücudumuzda herhangi bir hasar oluştuğunda o bölgeye ilk giden ve hücresel tamir mekanizmasını başlatan kanımızdaki trombositlerdir. PRP vücudun doğal tamir mekanizmasını taklit eden bir tekniktir. Kanımız alınır ve tamir alanındaki bu yoğun onarıcı özellikteki içerik santrifüj yapılarak ayrıştırılır ve kırışıklıkların içine tek başına enjekte edilebilir ya da Dermapen, mikroiğneli RF, Er:YAG Lazerler ciltte kontrollü hasarlar oluşturulurken hazırlanan PRP ile kombinasyon yapılarak etkinlik daha da arttırılabilir. Yeni hücre aktivasyonu ile kırışıklıklarda azalma meydana gelir.
  5. Mezoterapi; Mezoterapide tedavinin felsefesi deri içine mikroenjeksiyon yöntemi ile hücre yenilenmesine ve yeni liflerin sentezine yardımcı olan özel karışımlar enjekte edilmesidir. Diğer işlemlerle de yapılabilen kırışıklık tedavisinde neden daha mezoterapiye ihtiyaç duyulur diye bir soru akla gelebilir. Zamanla ciltte hyaluronik asit ve diğer birçok element eksilir. Hücre yapılandırmasında rol oynayan bu maddeler ciltte eksik ise yeni hücre oluşumu ne kadar tetiklense de istenildiği performansda bu mekanizma çalışmayabilir. Bu işlem yüzde mezolift olarak da adlandırılır. Dermis içine yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar. Böylece cildin gerginliğini artırmak, nem dengesini sağlanak, kırışıklıklar ve açık gözenekleri azaltmak, kollajen üretimine yardımcı olmak ve hücre döngüsünü hızlandırmak amaçlanır. Farklı kokteyller mevcut olup kişinin yaşı ve cildin ihtiyacına göre kokteyller seanslar şeklinde uygulanarak kırışıklıkların azaltılması sağlanır.
  6. Fokus Ultrason (Ultherapy); Ameliyatsız bir cilt sıkılaştırma yöntemi olan Focus Utrason yani Ulterapi ile zamanın ve yerçekiminin ciltte yarattığı gevşeme ve sarkmaların tedavisi amaçlanır. Ulterapi ile cildin 1,5-3-4,5 mm derinliklerinde ses dalgalarının odaklanması sağlanır. Cilt altına gönderdiği dalgalar ile ciltte mikro odaklar halinde ısı hasarları yaratılarak cilt altı bağ dokusunun kollajen elastin gibi yapıtaşlarının üretimi artarak güçlenmesine yardımcı olur.

Mimikler ile yerleşen kırışıklıklar, Kronolojik yaşlanma ve çevresel etmenlerin yanında yoğun bir şekilde mimikleri kullanmak daha derin ve fazla sayıda kırışıklıkların oluşmasına sebep olur.

Kaş ortası, alın ve göz çevresi bu durumdan en çok etkilenen bölgelerdir. Kırışıksız hali korumak ve var olan kırışıklıkları açmak amaçlı bu alanlara botulinum toksin uygulaması enjeksiyonu yapılabilir. Derinleşen bölgelere dolgu enjeksiyonları da yapılabilir.

Yüzün genelinde oluşan kırışıklıkları açmak, cildin daha iyi nem tutmasını sağlamak için farklı molekül özelliklerinde olan hyalüronik Asit (Dolgu) enjeksiyonları yapılabilir. Sıklıkla saten dolgu gibi derinin altında incecik bir kumaş gibi yayılan ince kalibrasyonlu olanlar tercih edilmektedir.

Göz çevresine yerleşen kırışıklıklar için smooth eye lazer uygulaması ile deri üzerinde kabuklanma oluşturulup gerdirilerek yerleşmiş kaz ayaklarında hafifleme ve parlak görüntü elde edilebilmektedir.

Kırışıklık gidermek için var olan bu kadar yöntemin hangisinin yapılması ve nasıl uygulanması gerektiği, cilt yapısı, kırışıklık derecesi tecrübeli bir hekim tarafından detaylı değerlendirildikten sonra karar verilecek işlemlerdir. Sıklıkla kombine tedaviler uygulanabilir. Kişiye özgün programlar düzenlenir.