Sivilce, Yara ve Yanık İzlerinin Tedavisi

Cildi soyarak yenileyen lazerler ile sivilce - akne izi tedavisi ablative lazerler derinin üst tabakasını soyarak etkili olurlar.

Tedavi Yöntemi

Ablative Lazerler ayrıca derideki kollajenin yapımını uyardıkları düşünülmektedir. Derinin yenilenmesi ile sivilce izleri azaltılmaktadır. Bu amaçla Er:YAG lazer kullanılır.

Diğer soyma yöntemlerine göre (dermabrazyon, kimyasal peeling - soyma) üstünlüğü, lazer ile soyma derinliğini kontrol edebilmenin mümkün olmasıdır. Diğer soyma tekniklerinde derinin alt tabakalarına kontrollü bir şekilde inmek daha zordur.

Cildi soymadan yenileyen lazerler (non-ablative laser) ile sivilce - akne izi tedavisi

Bu yöntemde kullanılan lazerler (Q-Switched ve Pico lazerler) üst deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını etkileyerek sivilce izi tedavi etmektedirler. Kollajenin uyarılmasını sağlayarak ve yenilenme odakları oluşturarak  cildin içinde yapı taşlarının artışına böylece sivilce izlerinin daha az görünür hale geldiği bir süreç başlatırlar.

Yüz bölgesindeki izler çok daha düzgün iyileşirken özellikle göğüs ön duvarı gibi bölgelerde izler çok daha belirgin ve kötü iyileşmektedir. Aynı zamanda vücut çizgilerine paralel olan kesiler çok daha güzel iyileşirken, dik olan kesiler çok daha belirgin olarak iyileşmektedir. Bazı kişilerde izler görünmeyecek kadar ince iyileşirken, bazı kişilerde kabarık kızarık ve görünür halde iyileşebilir. 

İz tedavisinde asıl amacımız izlerde kabarıklık, büzüşme ve kasılma oluşmasına izin vermeden yara içindeki yapılanma sürecini başlatmaktır. O yüzden cerrahi işlemler sonrası yara bakımı, doktorunuz tarafından önerilecek olan rejenerasyon kremlerini kullanmak, güneş koruyucusu kullanmak, kabuğu kaldırmamak en sağlıklı yara iyileşme süreci sağlayacak önlemlerdir. Oluşmuş olan izleri yeniden organize etmek amacıyla Q-switched veya Pico lazer ile Er:YAG Lazer kombinasyonu kullanılarak hem renk eşitsizliği giderilebilir, hem iyileşme odakları oluşturulur, hem de programlı hasarlama ile mecburi iyileşme sürecine sokularak yara izi yapılandırılır. Normal deriden farkı hissedilemeyecek bir yenilenme aşama aşama elde edilebilmektedir.