Et Beni (Akrokordon) Tedavisi


Et beni, 1 mm. çapında olabileceği gibi birkaç cm. boyutunda da olabilir.

Tedavi Yöntemi

Çoğunlukla yirmi yaşından sonra oluşmaya başlayan et beni zaman içinde büyüyebilir ya da sayıca çoğalabilir. Et benleri, ağrı ve acıya yol açmayan, kansere dönüşmeyen ben türleridir. Saplı ben olarak da bilinen et beni, çoğunlukla cildin kıvrım yaptığı boyun ve koltuk altı bölgelerinde görülür.

Oluşumunda genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülen et beni, hemen her yaş grubunda görülse de çoğunlukla yirmili yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlar. Kadın ve erkek cinsiyetlerinde eşit oranda görülen et beninin sayısı, zaman içinde artış gösterebilir. Yetişkin nüfusun yaklaşık olarak %25'inde et beni olduğu düşünülür.

Deri dokusunun düzensiz gelişimine bağlı olarak oluşan et beni ya da farklı bir deyişle saplı ben, tıpta nevüs olarak tanımlanan normal benlerden farklıdır. Et beni, cilt renginde, küçük bir bağlantı noktasıyla deriye bağlı olabileceği gibi cilt renginden farklı tonda da olabilir. Et benlerinin boyutları kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bu lezyonlar zaman içinde büyüyebilir.

Tedavisinde dokuları sıcak bir uçla dağlayarak, yakarak doku kesme-çıkarma işlemlerinde kullanılmaktadır.