Seboreik Dermatit Tedavisi

 

Tedavi Yöntemi

Seboreik Dermatit Egzema; daha çok saçlı deri, yüz, kaşlar, burun kenarı, yanaklar, kulak iç ve dış kısımlarında, pembe renkli kızarıklık alanlar üzerinde sarı yağlı kepeğimsi kabuklanmalar şeklinde ortaya çıkan bir egzemadır. Hastalara kozmetik görünüm dışında bir zarar vermezler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bu tür egzema derimizde zararsız bir şekilde yaşayan "malaszesia" isimli mantar mikrobunun aşırı artışı ve buna deri savunma sisteminin verdiği aşırı yanıt nedeni ile oluşur.

Saçlarda kepek oluşumu seboreik ekzemanın hafif derecedeki bir türü olup erişkinlerin yarısında görülür. Kepeklenmesi olan herkeste seboreik dermatit görülmez ancak seboreik dermatiti olan hastaların büyük kısmında kepeklenme de vardır.

Yorgunluk ve emosyonel stres hastalığı artırabilir.

Kış aylarında daha sıktır. Yaz aylarında hastalık daha hafif seyreder.

Tedavi bulguların olduğu vücut bölgesine göre belirlenir. Saçlı deri; Çinko pirition, selenyum sülfit, ketokonazol içeren kepek karşıtı şampuanların düzenli kullanılması ile bulgular tamamen kaybolur. Uygulama sırasında şampuan saçlı deride 5-10 dakika bekletildikten sonra durulanmalıdır. Kepeklerin kalın olduğu hastalarda salisilik asitli solüsyonlar yardımcı olabilir. Yüz, kulak ve burun civarı: Buradaki mantar mikrobunu azaltmak için mantar karşıtı kremler önerilir. Bunun yanında kızarıklığın belirgin olduğu durumlarda ise kortizonlu kremler faydalı olur. Kulak iç kısmı için ise kortizonlu solüsyonlar, kulak damlaları faydalı olur. Vücut: Gövde, sırt, koltuk altı gibi bölgelerde olduğunda o bölgelerin mantar karşıtı şampuanlarla yıkanması, şampuanın o bölgede 5-10 dakika bekletildikten sonra durulama yapılması iyi sonuçlar verir. Q-switched Nd:yag ve Pico second lazerler ile özellikle yüzdeki kısır döngü kırılabilmekte ve alevlenme dönemleri kontrol altına alınabilmektedir.