Mezoterapi

Yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) ve cilt kalitesini arttıran uygulamalar yapılmaktadır.

Mezolift

Takvim yaşı ve çevresel faktörler (mevsim değişimi, güneş, sigara ve beslenme alışkanlıkları) ile cildimiz hasarlanıp daha kırılgan hale gelmektedir. Cildin aldığı bu hasarları tamir etmek için günümüzde pek çok teknolojiden faydalanmak mümkündür. Ciltteki kırışıklık ve gevşemelerde kullanılan mezolift, bu yöntemlerin en doğal ve pratik olanlarındandır.

  • Mezolift Sonrası Beklenenler

İlk beklenen etki “pırıltılı, canlı bir yüz”, ikinci etki “mezo-lifting”, yani orta tabaka- kaldırma etkisi, üçüncü etki ise “ince kırışıklıkların dolma” etkisidir. Seans sayısı arttıkça dolma etkisi de daha kalıcı hale gelecektir. 

Mezolift seanslarından sonra 24 saat güneş banyosu yapılmamalı, uygulanan bölgeler birkaç saat süreyle yıkanmamalı, makyaj yapılmamalı ve tahriş riski yüksek bir krem veya losyon sürülmemelidir.

 

  • Cilt Mezoterapileri

Mezoterapi; cildin ihtiyacı olan vitaminlerin, antioksidanların, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin, homeopatik ilaçların, karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir.

Latince mezo (orta) ve terapi (tedavi) kelimelerinden meydana gelmiş olup derinin kolajen ve elastik liflerden zengin tabakası olan orta tabakasını hedef alan tedavi anlamına gelmektedir. 

Ağızdan alınan, cilde sürülen ya da kas veya damar içine enjekte edilen ilaçların tümü her zaman ilgili hedef organa ulaşamamaktadır. Bu da ilaçların etkisini sınırlı kılmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için başka organ sistemlerini de etkileyerek yan etkilere yol açabilmektedir. Mezoterapide ise ilaçlar küçük miktarlarda mikroenjeksiyonlarla direk olarak problemli bölgeye hedefe yönelik olarak uygulanmaktadır. Bu da sistemik yan etki olmaksızın maksimum faydayı sağlamaktadır.

 

  • Mezoterapinin Cilde Etkisi

Yaşlanma yaşamın doğal bir sonucudur. Genetik, güneşin zararlı ışınlarına maruziyet, sigara alkol kullanımı, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, yaşam şartları yaşlanma sürecini etkiler. Bu sebeplerle ciltte kolajen, hyaluronik asit, elastik lifler azalır, oksidan stres faktörleri birikir. Bu da cildimize donuk, mat bir görünüm, ince kırışıklıklar, sarkma ve lekelenme olarak yansır.

Mezoterapi uygulaması ile amaç cildin aldığı hasarı onararak canlı, parlak bir görünüm kazandırmak, ince kırışıklıkları, lekelenmeyi ve sarkmayı azaltmaktır. Özellikle orta yaş dönemi için bu uygulamalar gençlik aşısı, gençlik iksiri gibi tanımlarla ifade edilir. Çünkü mezoterapi ile verilen içerikler ciltte adeta bir doping etkisi yaratır. 

Cilt mezoterapilerinde cilde enjekte edilecek içerik vitamin, hyarluronik asit, antioksidanlar, mineral, enzim, kök hücre, aminoasit gibi içeriklere sahip olabilir. Hangi etken maddelerin enjekte edileceğine dermatolojik muayene sonrası cildin ihtiyacı belirlendikten sonra karar verilir.

Cilt mezoterapisi ciltte belirgin bir sorun olmasa bile, her yaştan her cilt tipinden kişiye koruma ve anti-aging amaçlı olarak da yapılabilir. Bunun yanında özellikle sigara içen, çok güneşe maruz kalmış, düzensiz beslenen, kuruluk veya sarkma gibi problemleri olan ciltlerde de iyileştirici etkisi çok belirgindir. Cilt mezoterapisi dolgu, toksin, lazer, radyofrekans gibi diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilebilir.

 

  • Uygulama Sırasında ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Tedavinin ilk aşamasında profesyonel bir cilt temizliğinin ardından, ağrı eşiği düşük olan hastalarda bir krem yardımıyla lokal anestezi sağlanır. İkinci aşamada, cildin ihtiyacı olan kokteyl ince mezoterapi iğneleri ile cildin orta tabakasına enjekte edilir. Uygulama yılda bir iki kez, 10-15 gün arayla 6 seanslık kür olarak uygulanır.

Tedavi sonrası ilk beklenen etki “pırıltılı, canlı bir yüz” etkisidir. İkinci etki “mezo-lifting”, yani orta tabaka kaldırma etkisidir. Her seans sonrasında cildin gerginleştiği hissedilir. Üçüncü etki ince kırışıklıklarda “dolma” etkisidir. İlk seanslarda bu etki geçici olur. Seans sayısı arttıkça dolma etkisi kalıcı olur. 

Cilt mezoterapi sonrası 24 saat makyaj ve güneş banyosu yapılmamalı, uygulama bölgesi birkaç saat yıkanmamalı ve tahriş riski yüksek cilt kremleri sürülmemelidir.

 

  • Jalupro Gençlik Serumu Nedir?

Cilt yaşlanması genetik ve çevresel birçok faktöre bağlıdır. Güneşin zararlı ışınları, stres, düzensiz beslenme ve düzensiz uyku, sigara kullanımı cilt yaşlanmasını hızlandıran en önemli çevresel faktörlerdir. Bunun yanında yaş alma sürecinde 21 yaşından itibaren cildin ürettiği kolajen miktarı her yıl %1 oranında azalmaya, buna karşılık yıkım artmaya başlar. Azalan kolajen, hyaluronik asit ve elastik liflerin sonucunda ciltte sarkma, ince kırışıklıklar ve lekelenme meydana gelir. 

Bu olumsuzlukları geri çevirebilmek, cildin kolajen ve hyaluronik asit içeriğini arttırabilmek için uygulayabileceğimiz çeşitli teknolojik cihazlar ve enjeksiyon yöntemleri bulunmaktadır. Enjeksiyon yöntemleri içinde sıklıkla tercih ettiğimiz ürünlerden biri de Jalupro gençlik serumudur.

Sıkça Sorulan Sorular

Özelikle orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullananlarda, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ve bakımsız ciltlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde ve kuruluk, ince kırışıklık veya sarkma gibi yakınması olan kişilerde etkisi çok belirgindir. Ancak, ciltte yıpranma etkileri henüz başlamadan, kırışıklık ve sarkma görülmeden de düzenli mezolift uygulanması etkin bir anti-aging uygulaması olacak, cildin aldığı hasarları onaracak ve cildin daha genç, canlı ve sağlıklı yaş almasını sağlayacaktır.

Her birimizin cildi, yaş alma yolculuğu, cildimizin maruz kaldığı kötü etkiler kendine özgüdür. Bu nedenle öncelikle bir dermatolojik muayene ile cildin temel ihtiyacı belirlenmelidir. Sarkmaya yatkın ciltlerde DMAE, silicium gibi içerikler tercih edilirken; güneş, sigara gibi etkilere çok maruz kalmış ciltlerde antioksidanlardan zengin içeriklere yönelmek gerekmektedir.

Mezolift manuel (el ile) enjekte edilerek yapılabileceği gibi, hızı dakikada 200 enjeksiyona kadar çıkabilen, derinlik ve basıncı ayarlanabilen tabanca sistemi ile de yapılabilir. Tedavinin ilk aşamasında profesyonel bir cilt temizliğinin ardından, bir krem yardımıyla lokal anestezi sağlanır. Ardından cildin ihtiyacı olan pek çok vitamin, mineral, antioksidan, enzim ve hyaluronik asitten oluşan kokteyl cilde enjekte edilir. Mezolift uygulaması sadece yüze değil, boyun, dekolte ve el sırtına da yapılabilir. Uygulama sıklığı kişiye göre değişmekle birlikte 10-15 gün ara ile 4-6 seans uygulanıp, 6 ay sonra hatırlatıcı uygulamalar ile devam edilebilir.

Çapraz bağsız hyaluronik asit ve kolajen öncülü aminoasitlerle (Glicine, L- Proline, L-Lysine, L- Leusin) cilde nem, parlaklık verir, kolajen sentezini uyarır ve ince kırışıklıkları açar. İçeriğindeki hyaluronik asitin özelliğine göre klasik ve yüksek molekül ağırlıklı (HMW) tipleri bulunmaktadır. Ürün seçimi yaş ve cildin durumuna göre yapılır.

Her yaş ve cilt tipine anti-aging ve koruma amaçlı uygulanabileceği gibi, matlık, kuruluk problemi olan kişilere, yüz, boyun, dekolte bölgesinde ince kırışıklığı olanlara, akne izi problemi olan kişilere uygulandığında yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.

Bir krem yardımıyla lokal anestezi sağlandıktan sonra ince mezoterapi iğneleri ile yüz, boyun, dekolte veya el bölgesine uygulama enjeksiyon yolu ile yapılır. Uygulama sonrası ciltte, birkaç saat içinde kendiliğinden geçecek olan kabarıklıklar görülebilir. Jalupro cildin durumuna göre 2-4 seans uygulanır.