Fotona Starwalker Q Switched Nd:YAG Lazer


Dört farklı dalga boyuna sahip Q Switched Nd:YAG lazerler dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirmede ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.

Nasıl Çalışır?

Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Q Switched Nd:YAG Lazer adı verilen bu teknikle cildinize gönderilen lazer ışığı, sadece sorunlu bölge üzerinde çalışarak etrafındaki dokulara zarar vermeden lekelerinizi tedavi edebilir. Ayrıca aynı teknik ile çil ve dövme silme tedavisi de gerçekleştirilebilmektedir. Q Switched Nd:YAG Lazer  her türlü cilt lekesinin azalmasını sağlar. Cilt tipi ve uygulanan yönteme göre sonuçlar değişmekle birlikte lekeler büyük oranda temizlenir. Aynı zamanda kollajen üretimini uyararak cildinizin gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır, renk ve ton farkları azalır. 

Çoğu pigmente lezyonlar geri gelmez. Bazı doğum lekeleri ve bazı inatçı ve derin yerleşimli güneş lekesi güneşten koruyucu kullanımına dikkat edilmez ise bazen birkaç ay veya bir yıl içinde geri dönebilir. Geri dönen lezyon tedaviye başlamadan önceki halden daha küçük çaplı bir lezyon şeklinde olacaktır. Kişi kendisini bir anlık ihmal sonucu 15 dakika bile güneşten korumaz ise dahi leke yeniden ortaya çıkmaya çalışabilmektedir. Bununla birlikte işlem yenilenebilir. Sıklıkla yeniden ihtiyaç duyulacak seans sayısı ve lekenin tedaviye dirençli  olma olasılığı daha az olacaktır. 

Lazerle leke tedavisi uygulanacak bölgeler güneşten veya bronzlaştırıcı losyonlardan dolayı bronzlaşmış olmamalıdır. Cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını emebilir ve bunun sonucunda ciltte irritasyon veya su toplama gibi etkiler görülebilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Melanin cildimize rengini veren maddedir. Cilt lekeleri melaninin normalin üzerinde konsantre olarak bulunduğu bölgelerdir. Melaninin anormal yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren vardır. Bir kısmı yaşın ilerlenmesi sonucu, bir kısmı ise güneşin cildimize verdiği hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Son teknolojiye sahip Q- switched lazer tekniği vücudun her bölgesinde güvenle uygulanmaktadır. -Her renk dövmenin (tatoo) çıkarılmasında, -İyi huylu benlerin tedavisinde, -Yüzdeki güneş ve yaşlılık lekelerinde, -El sırtlarındaki güneş ve yaşlılık lekelerinde, -Hormonal lekelerde (hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı vb.), -Kılcal damar tedavisinde, -Cilt yenileme ve gençleştirmede, -Akne izlerinin giderilmesinde, -Gözeneklerin küçültülmesinde, -Cilt elastikiyetinin artırılmasında, -İnce kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

İşlem genellikle anestezi gerektirmez. Bazı özel durumlarda lokal etkili anestetik kremler veya soğuk hava kullanılabilir. Leke tedavilerinde uygulama türüne göre ciltte geçici kızarıklık veya 1-2 hafta sonra dökülen kabuklanma olabilir. Çok yüzeydeki lekeler için tek seans yeterli olurken, çoklu lekelerde seans aralıkları 2-3 hafta aralıkla 8-10 seans olacak şekilde uzun soluklu olmaktadır. İşlem sonrasında dört hafta güneşe çıkmamaya dikkat edilmeli ve yüksek faktörlü (SPF 30 üzeri) güneş kremleri kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından ek korunma için de geniş kenarlı şapkalar kullanılmalıdır. Cilt gençleştirmede ise bölgede hafif bir kızarıklık olmaktadır. Uygulama sonrası ilk 48 saat güneşten kaçınmalı, kese yapılmamalı ve herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.