Tırnak Mantarı (Onikomikoz) Tedavisi

Tırnak yatağının mantar mikrobu ile enfekte olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Tedavi Yöntemi

Özellikle nemli ortamları seven mantarlar, havuz, spor salonu, hamam, sauna gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşma sonucu veya ortak terlik kullanımı gibi sebeplerle kişiye bulaşabilir. 

Başlangıçta tırnakta bölgesel beyaz- sarı renk değişimine yol açarken, tedavi edilmediğinde tırnağın tamamının etkilenerek kalınlaşmasına, şeklinin bozulmasına, ayakkabı giyerken rahatsız etmesine, batmasına ve kötü kokuya sebep olabilir.

Tırnak mantarlarının tedavisinde topikal ilaçlar ve cilalar tırnak yatağına nüfuz edemedikleri için çoğunlukla yetersiz kalırlar. Sistemik ilaçlarla tırnak mantarlarının tedavisi ortalama 6 ay sürmekte ve kullanılan ilaçların özelliği nedeniyle belli aralıklarla karaciğer fonksiyonlarının takibini gerektirmektedir.

Tırnak mantarının lazerle tedavisi ise Nd:YAG Lazer kullanılarak yapılır. Lazer tedavisi tırnak mantarının erken dönemlerinde tek başına kullanılabileceği gibi, ilerlemiş enfeksiyonlarda sistemik tedaviye eklenerek tedavi süresini kısaltabilir. Ek hastalıkları veya ilaçları nedeniyle sistemik tedavi kullanamayan hastalarda da güvenli bir alternatif tedavidir.