CİLT KORUMA

Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı?

Dr. Ömür Tekeli

23 Kasım 2018

SPF 50 mineral güneşten koruyucu filtreler kullanmak mühimdir. Bu leke oluşumunu engellemenin de en birincil koşuludur. 2,5 saatte bir tazelenmesi gerekmektedir.

Güneş lekelerine karşı hangi önlemler alınmalı?

Güneşten koruyucu krem kullanımına ek olarak geniş kenarlı şapkalar ve büyük gözlükler oldukça etkin bir koruma sağlayacaktır.

Koruyucu krem ya da sprey kullanmanın doğru adımları nedir?

Krem yüz için sprey vücut için idealdir. Sprey waterproof olmalı ve vücutta hamilelik boyunca bizi bekleyen tehlike olan su kaybını önlemede büyük önem arzeder. Mineral filtre  ilk 3 ayda organların oluşum sürecinde sistemik emilimi olmama nitelikleriyle içimizi rahat ettiriyor.

Bir hamile için ideal yaz tatili nasıl olmalı?

Dehidratasyon olmayacak şekilde gündüz saatlerinin ağaç gölgesi ve şemsiye altı olacak şekilde daha serin yerlerin tercih edilmesi ideal bir dinlence anlayışı olacaktır. Akşam 7 den sonra denize girilmesini öneriyorum. Bu lekelenme konusunda en faydalı önlemim oluyor.

Güneş koruyucu satın alırken nelere dikkat etmeli?

Mineral filtreler; titanium dioksit, çinko oksit, güneş ısınlarını yansıtarak etkili olan fiziksel koruyucular olup, koruyucuda aranacak ilk özelliktir. Paraben içermeyen organic güneşten koruyucular son 3 yıldır yaygınlaşmaktadır. Gebelik süreci boyunca artan sebum salgısı pek çok gebede akneye yatkınlık yapmaktadır. Bu nedenle subazlı güneşten koruyucular tercih edilmelidir. İçinde C vitamin içeren güneşten koruyucular lekeye meyilli olan koyu tenli gebelerde en sık önerdiğim ürünler arasındadır.

Güneşin cildi yaşlandıran özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Uzun süre ultraviyoleye maruziyet; serbest oksijen radikallerinin artmasına, derideki düzgün işlemesi gereken döngülerin bozulmasına, bunun sonucunda pigmentasyon kollajen ve elastik liflerde geri dönüşümsüz hasara, derinin su rezervlerinde hızlı kayıp faktörünün de birleşimiyle deri kalınlığının incelmesi ve ince kırışıklık oluşumu ile sonuçlanmaktadır.

 

Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı?

CİLT KORUMA Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı? Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 SPF 50 mineral güneşten koruyucu filtreler kullanmak mühimdir. Bu leke oluşumunu engellemenin de en birincil...

Selülit neden oluşur ve tedavileri?

CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ Selülit Neden Oluşur ve Tedavileri Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 Selülit neden oluşur? Bağ dokusundaki kollajen liflerin yıllar içerisinde rafine karbonhidratlara maruz...

Ömürlük Cilt Tedavisi

CİLT TEDAVİLERİ Ömürlük Cilt Tedavisi Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, kendi cilt problemlerinin onu nasıl dermatolog olmaya yönlendirdiğini anlatıyor. Dermatolog Dr. Ömür...