CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Selülit Neden Oluşur ve Tedavileri

Dr. Ömür Tekeli

23 Kasım 2018

Selülit neden oluşur?

Bağ dokusundaki kollajen liflerin yıllar içerisinde rafine karbonhidratlara maruz kalması ve bunun sonucunda elastikiyetlerini kaybetmeleri sonucu oluşur.

Selülit oluşumunu etkileyen faktörleri sıralayabilir misiniz?

Kadınlardaki hormonal faktörler kolaylaştırıcı rol göstermektedir. Östrojen ve progesterone dengesi ailesel olarak kalıtılan ve meyil oluşturan önemli bir belirleyicidir. Az su içmek, şeker alımı, düzensiz beslenme, kafeinli içecekler ve yüksek oranda şeker alındığını hissettirmeyen gazlı içeceklerin sık tüketilmesi diğer faktörler arasındadır.

Kadınların erkeklerden daha mı fazla selüliti olur? Neden?

Kadınların deri altındaki yağ kompartmanları ve bunların duvarlarında bulunan kollajen lifler daha farklı bir mimari yapıya sahiptir. Bu liflerin deriye tutunduğu noktalar, kompartmanların içindeki yağ dokusu değişikliklerinde deri üzerindeki çekintilere sebep olabilecek bir kurgudadır. Bir de kollajen lifler esnekliğini kaybetmeye başladığında deri üzerindeki çekintiler çok daha kolay oluşur hale gelir. Kadınların geçirdiği gebelikler, hızlı kilo alıp vermeleri, dönemsel olarak şekere ve una düşkünlükleri; deri üzerindeki portakal kabuğu görüntüsünün ortaya çıkmasının en önemli sebebidir.

Selülit yaşla birlikte daha mı fazlalaşır veya kötü görünüm alır? Bunun sebebi nedir?

Selülit görünümü yaşla birlikte artmaya meyillidir. Bunun en önemli sebebi; kollajen liflerin kendini daha genç ve diri kalayım diye bir yenileme çabası içinde olmamasıdır. Yıllar geçtikçe eskirler ve bu görüntünün daha da kötüleşmesine sebep olurlar.

Genlerimizin selülit konusunda etkisi nedir?

Bağ dokusunun konfigürasyonu genlerimizle belirlenir. Zaten bu nedenle  Annemizde selülit varsa bizde de olma ihtimali yüksektir.

Selülit çok zayıf kadınlarda da olur mu?

Çok zayıf karbonhidratlı gıdalarla beslenmesine ragmen bir türlü kilo almayan kadınlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur.

Selülitlerle savaşta egzersizin yerini anlatabilir misiniz? Hangi tip egzersizler daha etkilidir?

Egzersiz, ilk olumlu etkisini; insulin direncini kırarak gösterir. Düzenli egzersiz yapan kişiler karbonhidrata maruz kalsalar da, bu maruziyete bağlı hasarları günlük olarak geriye döndürebilecek bir savunma mekanizmasını aktif tutmuş olacaklardır. Özellikle kardiyo tipi egzersizler, dans ve yüzme gibi tüm vücuttaki kasların kullanıldığı sporlar karbonhidrat metabolizma artıklarını ve yaygın hasarlarını daha etkili şekilde gidereceklerdir.

Selülite dolgu yapılır mı? Hangi tip bedenlerde işe yarar?

Çekintilerin olduğu bölgelerde, dolgu uygulayarak derideki aynı seviyenin tekrar kazandırılması yüz güldürücü uygulamalarım arasındadır. Ancak yeni geliştirilen ve Türkiye’ye geldiğinde  kesinlikle ilk uygulayıcılarından biri olacağım, gelecek vadeden birtakım yöntemlerin olduğunun müjdesini şimdiden vermek isterim. Gittiğim yurtdışı kongrelerinde öğrenmeye doyamayan, meraklı hallerim sayesinde hastalarıma daha faydalı olabilmem mümkün olabiliyor.

Selülit görünümünü azaltmak için uygulanan non-invaziv işlemler neler?

Mezoterapi, Vakumlu lenfdrenaj sistemleri (LPG) radyofrekans (Velashape ve Maximus), ses dalgaları (AWT) ve focus ultrason teknolojileri etkinliğini kanıtlamış yöntemler arasında sayılabilir.

Lazer selülitlerde nasıl uygulanıyor? En iyi sonuç ne kadar zamanda alınıyor?

Lazer, doku altında ısı etkisiyle eski kollajenin yıkımını sağlayıp yeni kollajen yapımını tetikleyerek etki göstermektedir. Piyasada gerek dermatologlar, gerek plastic cerrahlar tarafından uygulanan farklı kombinasyon lazer tedavileri mevcuttur.

Radyo frekansın kullanıldığı uygulamalardan bahsedebilir misiniz? Sonuçları ne kadar zamanda alınıyor?

Gördüğüm en etkili radyofrekans uygulamaları Velashape ve Maximus olup, haftada 1 olacak şekilde kişinin selülit derecesine bağlı olarak değişen seans sayılarında kişiye özel bir kombinasyon tedavisi ile etkili bir şekilde selüliti tedavi edebilmektedir.

Selülit için masaj öneriyor musunuz? Masaja destek olarak hangi tür içerikler kullanılıyor?

Hastalarımın düzenli masaj alışkanlığı kazanmaları her banyodan sonra aşağıdan yukarı (kalbe doğru) olacak şekilde kendilerine masaj yapmaları, bu masajları fosfatidil kolin, kafein, viniferol ve sodium deoksikolat gibi etken maddeleri içeren kremlerle yapmaları kişisel günlük disiplini arttırma ve dolaşımı hızlandırma katkısı nedeniyle artı bir payda sağlayabilmektedir.

Selülit için liposuction yapılır mı? Kimler için kimler için uygun değil?

Klasik anlayıştaki liposuction selülit tedavisinde uygun bir yaklaşım olmaktan çıkmıştır. İleri düzey selülit görüntüsünü düzeltebilmek adına, usta eller tarafından yapılabilen cerrahi düzeltmelere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı?

CİLT KORUMA Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı? Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 SPF 50 mineral güneşten koruyucu filtreler kullanmak mühimdir. Bu leke oluşumunu engellemenin de en birincil...

Selülit neden oluşur ve tedavileri?

CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ Selülit Neden Oluşur ve Tedavileri Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 Selülit neden oluşur? Bağ dokusundaki kollajen liflerin yıllar içerisinde rafine karbonhidratlara maruz...

Ömürlük Cilt Tedavisi

CİLT TEDAVİLERİ Ömürlük Cilt Tedavisi Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, kendi cilt problemlerinin onu nasıl dermatolog olmaya yönlendirdiğini anlatıyor. Dermatolog Dr. Ömür...