CİLT TEDAVİLERİ

Ömürlük Cilt Tedavisi

Dr. Ömür Tekeli

23 Kasım 2018

Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, kendi cilt problemlerinin onu nasıl dermatolog olmaya yönlendirdiğini anlatıyor. Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, genç kızlığı döneminde pek çoğumuz gibi akne problemi yaşamış. Farklı ilaçlar ve cilt bakım ürünleri denedikten sonra okuduğu bölümün de ona verdiği güven sayesinde bu kabusundan kurtulmuş. Cildin sağlığını korumanın ilk kuralının onu güneşten korumak olduğunu söyleyen Ömür Tekeli’nin lekesiz bir cilt için de ilginç önerileri var.

Cildinizle ilgili yaşadığınız en büyük problem nedir?

Benim dermatolog olma hikayem kendi cildimi düzeltmek için doktor ve çözüm arayışlarım neticesinde olmuştur. Daha ortaokul yıllarımda başlayan yaygın sivilceli ve yağlı bir deri tipine sahiptim. Annem beni kendi işyerindeki hekimlere göstermiş onlar çeşitli ilaçlar vermiş ancak yıllar boyunca başvurduğum hiçbir doktor bu sivilcelerimin çıkışında belirgin bir gerileme sağlayamamıştı. Tıp fakültesine yıllar içinde artan yer yer iz bırakan bir sivilce hastası şeklinde başladım. Nihayet problemime çözüm bulabileceğimi düşündüğüm bir yerde okumaya başladığımı düşünüyordum ki bu konuda da uzmanlığın önemini anlayarak kendi problemimi kendimin en iyi çözebileceği inancıyla dermatolog olmaya karar verdim.

O yıllarda cilt bakımınız için hangi ürünleri kullanıyordunuz?

Cildim için para biriktirerek ilk kullanmaya başladığım ürünler ortaokul yıllarında Oriflame ürünleriydi. Sabun ile cildin temizlenmemesi gerektiği bilincine ilk kez o yıllarda ulaşabilmiştim. Daha sonra kullandığım L’Oréal, Sebamed, Neutrogena gibi markaların yıkama jelleri ve nemlendiricileri oldu.Sizinle aynı tür cilt problemi yaşayanlar için ne önerirsiniz?Çok fazla cildi kurutan yıkama jellerinin sivilcelerimi artırabildiği gerçeğiyle daha dermatolog olmadan tanışmıştım. Alkol içeriği yüksek ürünlerin (toniklerin, vs.) yine cildi kurutarak sivilcelenme, erken yaşlanma ve lekelenme yapabildiğini de yine çok genç yaşlarımda tecrübe ettim. Dermatoloji asistanı olduğum ilk yılımın sonunda kendime izotretinoin tedavisine başladım ve sivilcelerimden adeta geri dönüşsüz kurtuldum. Geride kalan izler için ortalama 12 adet kimyasal peeling yaparak temiz ve özlediğim bir cilde kavuştum. Ancak bu kez sıra cildimdeki lekelerle savaşmaya gelmişti.

Onlardan nasıl kurtuldunuz?

Küçüklüğümden itibaren Adana ve Mersin güneşindeki etkili ışınlara maruz kalmış cildimde lekeler ortaya çıkmaya başladı. Bundan dört yıl önce bu lekelenme problemi ile karşı karşıya kaldım. Güneşten koruyucu kullanmaya devam ederken bir yandan da leke açıcı bir lazer ile ortalama 10 seansta, bir sene içinde lekelerimden kurtuldum. 35 yaşımdayım ve son 10 yıldır tek bir gün bile aksatmayacak şekilde 50 faktörlük güneş koruyucular kullanıyorum.

Cilt bakımınız için şimdi hangi ürünleri kullanıyorsunuz?

Cilt bakımında artık önceliğim elbette onu güneşten korumak ve yaşlanma belirtilerini geciktirmek. Bioderma, Obagi, La Roche Posay, Hamilton gibi eczanelerde satılan çeşitli profesyonel markaların güneş koruyucularını kullanıyorum ve üç saatte bir tazeliyorum. Obagi, Neostrata, Bioderma, La Roche Posay, Klapp, Dermaplus gibi dermokozmetik markalara ait anti-aging ürünlerim olmazsa olmazlarımdan. Bu ürünleri iki ayda bir değiştiririm ve yazın daha su bazlı olanları tercih ederim.

HAMILTON Everyday Face Sunscreen SPF 30+,

LA ROCHE POSAY Anthelios AC Matte Extreme Fluid SPF 30,

BIODERMA Photoderm AKN Mat SPF 30,

Güneşten  korunmak konusunda oldukça özenlisiniz. Bunun için aldığınız başka önlemler de var mı?

Yaz aylarında yüzde 15’lik profesyonel C vitamini serumlarını mutlaka güneş koruyucumun altına sürerim. Ayrıca, güneşten koruyucunun içine de saf titanyum dioksit damla ekliyorum. Saat altıdan sonra denize giriyorum. Deniz kıyısında ayrıca şapka kullanıyor ve ağaç gölgesi tercih ediyorum. Lekelerimi hafifletmek için lazerle cilt aydınlatma ve gençleştirme tedavileri uyguluyorum.

Dr.Ömür Tekeli’den lekesiz bir cilt için öneriler:

-Bergamot içeren çay içmeyin.
-Güneşe çıkmadan önce cildinize kese yaptırmayın, onu korunmasız bırakırsınız.
-Cildinizi agresif olarak soyduran ilaçlar ve yöntemler kullanmayın.
-Çeşitli antibiyotikler leke oluşumuna davetiye çıkarabiliyor. Çok mecbur kalmadıkça kullanmamaya çalışın.
-Yüzünüze alkollü hiç bir şey sürmeyin.
-Yaz aylarında yüzünüzde oluşan ufak noktasal lekelenmeler için hiç vakit kaybetmeden tedavi uygulatın

Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı?

CİLT KORUMA Yaz hamileleri güneşten nasıl korunmalı? Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 SPF 50 mineral güneşten koruyucu filtreler kullanmak mühimdir. Bu leke oluşumunu engellemenin de en birincil...

Selülit neden oluşur ve tedavileri?

CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ Selülit Neden Oluşur ve Tedavileri Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 Selülit neden oluşur? Bağ dokusundaki kollajen liflerin yıllar içerisinde rafine karbonhidratlara maruz...

Ömürlük Cilt Tedavisi

CİLT TEDAVİLERİ Ömürlük Cilt Tedavisi Dr. Ömür Tekeli 23 Kasım 2018 Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, kendi cilt problemlerinin onu nasıl dermatolog olmaya yönlendirdiğini anlatıyor. Dermatolog Dr. Ömür...